Östersjökorren 2018 - BK Björnen - Bågskytte - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Följ sidan "Östersjökorren 2018"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.

Östersjökorren 2018


Östersjökorren 2018 slutresultat
Klass Plc Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Summa
DB10
1 Sara Strömbäck Västerviks BK 232 261 242 223 227 735
2 Lova Edstam Karlskrona BK 188 196 229 227 652
3 Vilja Möller Tranås BSK 193 220 229 642
4 Tilda Törnberg BSK Vaggeryd 198 179 198 575
5 Evelina Nilsson BK Björnen 138 197 164 157 149 518
6 Linnea Axelsson Karlskrona BK 150 128 105 161 439
7 Freja Engberg BSK Vaggeryd 134 138 124 396
8 Alice Kursten BSK Vaggeryd 105 120 110 335
9 Tilda Odeheim Tranås BSK 206 206
10 Lydia Swartz Västerviks BK 197 197
HB10
1 Malte Melvinsson Karlskrona BK 267 258 265 262 794
2 Sixten Kullengård Sävsjö BK 234 253 259 245 246 758
3 Anton Lönnerkvist Västerviks BK 251 243 241 247 258 756
4 Arvid Karlsson Sävsjö BK 214 235 227 241 259 735
5 Malte Andersson Rumskulla GOIF 226 199 228 211 224 678
6 Vincent Stål BK Björnen 96 194 218 223 635
7 Ludvig Andersson Västerviks BK 194 195 211 207 613
8 Gustav Holmer Kalmar BS 179 190 195 192 577
9 Alvin Stening BK Björnen 135 161 149 163 473
10 Adam Aderlind Lammhults BK 108 144 176 428
11 Attila Engberg BSK Vaggeryd 203 208 411
12 Alfons Hermansson Tranås BSK 176 183 359
13 Adam Kirkegard BK Björnen 162 164 326
14 Anton Odeheim Tranås BSK 212 212
HL10
1 Anton Hedberg Kalmar BS 158 138 296
DB13
1 Malin Ericson Karlskrona BK 225 245 255 253 245 753
2 Linn Törnberg BSK Vaggeryd 204 235 201 640
3 Elma Sehic BK Björnen 207 133 213 553
4 Linnea Westerlund Kalmar BS 196 177 158 531
5 Agnes Nilsson Tranås BSK 232 232
HB13
1 Alexsander Fyrpil Sävsjö BK 212 215 187 181 614
2 William Swahn-Dahl Vetlanda BSK 145 174 191 174 129 539
3 Emil Karlsson BK Björnen 186 162 186 534
4 Alexander Hafsbrandt Karlskrona BK 249 241 490
5 Gustav Einefors BK Björnen 243 225 468
6 Oskar Lund BK Björnen 162 129 150 150 462
7 Liam Stenberg Skogens IF 244 208 452
8 Fabian Lindblad BK Björnen 120 143 163 426
9 Oliver Granviken BK Björnen 160 182 342
10 Lucas Ekman BK Björnen 95 83 141 319
11 Isak Davidsson BK Björnen 161 137 298
12 Bastian Benke BK Björnen 106 160 266
13 Max Wernefur BK Björnen 79 138 217
14 Alvin Stening BK Björnen 63 63
DC13
1 Jonna Thorell Karlskrona BK 274 276 279 279 278 836
HC13
1 Hannes Lövgren Skogens IF 264 278 280 280 276 838
2 Elis Jonsson Skogens IF 264 268 255 243 787
3 Lukas Josipovic Skogens IF 205 240 241 256 737
DL13
1 Amanda Geer BK Björnen 183 154 167 504
HL13
1 Gustav Hansson BK Björnen 234 235 231 700
2 Tor Johansson BK Björnen 187 192 157 192 163 571
Östersjökorren 2018 slutresultat
Klass Plc Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Summa
3 Noa Cluer Kalmar BS 102 191 172 465
DR13
1 Lovisa Lundgren Skogens IF 275 240 259 257 256 791
2 Alva Svensson Rumskulla GOIF 263 244 250 258 269 790
HR13
1 Adam Persson Tranås BSK 138 138
DB16
1 Olivia Elamsson Vetlanda BSK 252 264 250 250 260 776
2 Tess Berthilson Karlskrona BK 210 219 176 183 191 620
3 Martina Sentker Lammhults BK 167 176 186 148 529
4 Evelina Widroth Lammhults BK 147 140 189 476
HB16
1 Viggo Axelsson Tranås BSK 229 225 237 227 693
HC16
1 Alexander Kullberg Skogens IF 289 283 292 864
2 Jacob Benschjöld Kalmar BS 284 288 284 278 856
3 Albin Eriksson BSK Vaggeryd 279 264 278 821
4 Otto Wretstig BK Björnen 228 233 227 688
HL16
1 Björn Eriksson BK Björnen 103 103
DR16
1 Elin Nyman Tranås BSK 256 266 265 247 258 789
2 Agnes North Kalmar BS 194 199 181 202 595
3 Alva Einarsson Skogens IF 229 241 470
HR16
1 Timmy Norrbin Tranås BSK 250 257 238 254 761
DBE
1 Carina Johansson Västerviks BK 246 266 251 259 776
2 Marie Persson Tranås BSK 255 255 256 256 254 767
3 Lotta Johansson Kalmar BS 227 222 237 259 723
4 Emma Ross Tranås BSK 206 193 224 623
5 Barbro Lyrå Kalmar BS 195 159 172 526
6 Annica Mathson-Berg Vetlanda BSK 225 235 460
7 Eva Johansson BK Björnen 96 164 160 135 459
8 Malgorzata Machowina BK Björnen 104 132 98 96 334
9 Sandra Nyberg Vetlanda BSK 266 266
10 Berit Svanholm BK Björnen 201 201
HBE
1 Martin Ottosson Västerviks BK 289 288 290 287 867
2 Tore Petersson Grimslövs AIF 272 276 274 276 826
3 Mikael Lindroth BSK Vaggeryd 268 267 276 281 825
4 Magnus Larsson Skogens IF 271 266 266 265 261 803
5 Frank Axelsson Tranås BSK 252 269 255 266 264 799
6 Casper Schandersson Vetlanda BSK 263 256 275 794
7 Håkan Benschjöld Kalmar BS 269 253 260 251 782
8 Magnus Abrahamsson Västerviks BK 237 237 238 238 713
9 Erik Wahlström Tranås BSK 233 217 242 692
10 Lukazs Kwidizinski BK Björnen 219 174 227 237 683
11 Björn Andersson Rumskulla GOIF 194 194 213 234 185 641
12 Kent Tonnvik BK Björnen 222 215 198 202 204 641
13 Björn Vestgöte Kalmar BS 223 215 201 639
14 Hampus Jansson Vetlanda BSK 140 182 169 211 562
15 Peter Roback Västerviks BK 241 251 492
16 Marcus Wykman (12 M) Kalmar BS 124 160 199 483
17 Hendrik Björk BK Björnen 135 130 149 198 121 482
18 Tobias Jonsson Vetlanda BSK 204 198 402
19 Jonas Nilsson BK Björnen 85 58 143
20 Johan Wallster Kalmar BS 105 105
21 Joachim Wykman Kalmar BS 99 99
HB50
Östersjökorren 2018 slutresultat
Klass Plc Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Summa
1 Michael Ekberg Grimslövs AIF 261 259 270 257 266 797
2 Mats Fredriksson Grimslövs AIF 245 247 256 243 748
HB60
1 Winfried Gockert Grimslövs AIF 260 259 258 777
2 Leif Rehn Tranås BSK 255 244 256 246 258 769
3 Anders Ericsson Tranås BSK 254 255 254 250 256 765
4 Sune Rehn Tranås BSK 261 249 243 254 764
5 Lars Kronvall Skogens IF 235 249 257 254 240 760
6 Peter Kullengård Sävsjö BK 179 199 185 213 194 606
7 Erhard Sentker Lammhults BK 149 157 157 183 154 497
8 Ulf Storbjörk Vetlanda BSK 211 210 421
DCE
1 Pethra Jamil Skogens IF 285 283 284 287 856
2 Anneli Andersson Vetlanda BSK 280 283 277 285 283 851
3 Linda Larsson BSK Vaggeryd 275 277 281 273 833
4 Hannele Engberg BSK Vaggeryd 265 248 258 261 784
HCE
1 Håkan Johansson Skogens IF 293 292 293 292 291 878
2 Andreas Kullberg Skogens IF 288 289 295 285 293 877
3 Lennart Andersson Vetlanda BSK 283 285 276 286 279 854
4 Tobias Einarsson Skogens IF 281 283 282 288 853
5 Jonas Jernqvist Tranås BSK 279 285 279 280 844
6 Roger Strömbäck Västerviks BK 282 280 282 277 280 844
7 Mårten Kursten BSK Vaggeryd 280 281 281 276 279 842
8 Mikael Rosenström BSK Vaggeryd 282 277 275 242 269 834
9 Albin Eriksson BSK Vaggeryd 271 271 279 264 278 828
10 Kent Engberg BSK Vaggeryd 277 271 268 271 819
11 Fredrik Törnberg BSK Vaggeryd 252 259 278 248 273 810
12 Jakob Adolfsson Kalmar BS 271 262 274 807
13 Tobiaz Björknert Grimslövs AIF 281 271 552
HC50
1 Pierre Claesson Sävsjö BK 286 291 288 285 292 871
2 Thomas Jakobsson Skogens IF 289 289 286 290 289 868
3 Khalid Hadrous Västerviks BK 280 284 283 283 280 850
4 Kjell Nordströn Sävsjö BK 285 278 283 277 281 849
5 Peter Nilsson BSK Vaggeryd 274 275 279 828
6 Lars Johansson Västerviks BK 291 291
7 Clas-Erik Svensson Grimslövs AIF 281 281
HC60
1 Peter Lindén BSK Vaggeryd 283 286 279 276 287 856
2 Roger Lindblom BSK Vaggeryd 253 265 261 271 797
3 Per Ola Almeflo BK Björnen 264 263 261 788
HIE
1 Mikael Nilsson BSK Vaggeryd 255 270 271 269 282 823
2 Tore Petersson Grimslövs AIF 264 265 265 267 274 806
3 Morgan Strålman Vetlanda BSK 198 207 405
DLE
1 Pia Kronvall Skogens IF 224 246 241 253 247 746
2 Sandra Nyberg Vetlanda BSK 239 245 227 240 240 725
3 Susanne Rehorn Västerviks BK 222 246 229 231 706
4 Berit Svanholm BK Björnen 217 207 220 211 648
HLE
1 Winfried Gockert Grimslövs AIF 243 238 237 242 723
2 Oskar Hansson BK Björnen 239 244 230 224 713
3 Tommy Fridlund Västerviks BK 221 237 237 239 236 713
4 Hans Eric Eriksson BK Björnen 204 222 215 200 641
5 Jari Kyntäjä BK Björnen 79 79
HL50
1 Hans Blom BK Björnen 203 191 220 216 215 651
HL60
Östersjökorren 2018 slutresultat
Klass Plc Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Summa
1 Kenneth Ottosson Västerviks BK 264 254 264 253 782
2 Karl-Erik Johansson Västerviks BK 194 188 216 197 607
DRE
1 Sandra Nyberg Vetlanda BSK 280 279 279 280 839
2 Therese Karlsson Tranås BSK 225 251 250 726
3 Lise-Lott Westerlund Kalmar BS 187 217 200 604
HRE
1 Dmytro Kolomoytsev Grimslövs AIF 287 284 283 854
2 Magnus Isaksson Rumskulla GOIF 278 272 277 275 279 834
3 Markus Lundberg Kalmar BS 262 281 251 264 807
4 Björn Jönsson Rumskulla GOIF 194 184 222 222 236 680
5 Bertil Carlsson Kalmar BS 187 187 214 220 621
Totalt 12 klubbar med 160 skyttar i 32 klasser

Inga nyheter är skapade

 

 

  

=============

Nu tar vi sommarlov höstterminen börjar V34

Tränings tider ute 2018

Tisdagar 18,00 - 20,00 juniorer + seniorer

Torsdagar 18.00 - 20,00 juniorer + nybörjare  med ledare

================

 

  

 ===================

                            
          SPONSORER

 

 

CNC Factory 

  

 

 

 

 Byggingenjörsbyrån

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
BK Björnen - Bågskytte
Eva Johansson, Helmershus Villa Kvarnäng
33191 Värnamo

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: info@bkbjornen.se

Se all info